NIEUWS WEEK 21/22

(in verband met afwezigheid van webmaster)

VROUW KNIJPT KEEL VAN LYNX DICHT

Elaine Grace (57) uit Florida was op wandel met haar hond toen ze werd aangevallen door een rode lynx. De vrouw hield het hoofd echter koel. Met ware doodsverachting kneep ze de keel van de wilde kat dicht.

Eeuwigheid

De lynx sprong te voorschijn uit het struikgewas en viel Grace aan. "Ik greep het dier gewoon bij de keel en kon het in bedwang houden. Ik heb de ziel uit m'n lijf geschreeuwd om hulp. Het leek wel een eeuwigheid te duren eer twee mensen m'n getier hadden gehoord. M'n dank aan Cindy en Chad die me kwamen bevrijden".

Beten en schrammen

De vrouw houdt aan het incident enkele ferme schrammen en een paar beten in de schouder en de borst over. Zij verkeert niet in levensgevaar. De lynx zal een spuitje krijgen en wordt onderzocht op hondsdolheid. (eb)

(Hln.be)

Hulp voor een tijgerinnetje en negen leeuwenwelpen

Terwijl ons zwerfhondenteam vorig jaar voor zwerfdieren aan het werk was in het Roemeense stadje Hunedoara, kregen ze een noodkreet van een dierentuin in de buurt. Aline, een tijgerinnetje van een paar weken oud en haar broertje waren uitgebroken en terechtgekomen in het verblijf van de leeuwen. Hier werden ze aangevallen door een geschrokken leeuwin. Aline kon door onze medewerkers worden gered, helaas heeft haar broertje het niet overleeft. Jammergenoeg is er nu geen plek meer voor de kleine Aline in de dierentuin en wacht ze op een passend tehuis.

In de dierentuin in de Roemeense stad Braila lijden negen leeuwenwelpen een treurig bestaan. Ze zijn gehuisvest in een ongezonde, veel te kleine ruimte zonder de nodige faciliteiten en zonder bescherming tegen de kille weersomstandigheden. De kleintjes zijn ondervoed en hun vacht is gehavend. Er is geen geld voor een nieuw, geschikt onderdak. Daardoor lopen deze welpjes een groot risico om te worden verkocht, waardoor zij als privébezit of als fotoleeuw dreigen te eindigen zonder enige garantie voor hun gezondheid en zorg.

Er is maar één oplossing om deze welpen en het tijgerinnetje te redden: ze moeten asiel krijgen in het LIONSROCK park.

Wij danken u hartelijk voor uw steun.

Uw VIER VOETERS team

Wij vragen uw hulp. Door uw donaties kunnen wij deze tien edele dieren een veilig leven geven in ons LIONSROCK park in Zuid Afrika. Zo kunnen ze gezond uitgroeien tot grote imposante leeuwen en tijger

Website: www.viervoeters.nl

Poep bedreigt de cheeta  

Gek worden ze er niet van, maar hun verzorgers wel. Cheeta’s in gevangenschap gaan vaak dood van een overdraagbare ziekte die doet denken aan BSE, de gekkekoeienziekte. Waarschijnlijk is poep de besmettingshaard, schrijft een groep Japanse onderzoekers onder leiding van Keiichi Higuchi in Proceedings of the National Academy of Sciences.

De zieke dieren hebben draderige ophopingen van het eiwit amyloïd A in hun lijf. Vóór 1990 viel het wel mee met de eiwitophopingen, maar dat veranderde snel. In 1995 werden de eiwitklonters gevonden bij 70 procent van de cheeta’s die in gevangenschap waren doodgegaan.

Waarschijnlijk besmetten de dieren elkaar, denken biologen sindsdien. Dat blijkt onder meer uit het feit dat de ziekte vaker en op jongere leeftijd voorkomt als de katachtigen in grotere groepen worden gehouden. Hij verloopt dan ook sneller. Een groot probleem, waardoor pogingen om deze bedreigde diersoort te fokken soms in het water vallen.

De razendsnelle roofkatten zijn niet de enige dieren die aan kunnen lijden aan ‘AA-amyloïdose’, zoals de ziekte heet. Het verschijnsel komt bij veel dieren voor, inclusief de mens, meestal als uitvloeisel van andere ziekten. Maar bij de cheeta’s staat hij op zichzelf.

Net als bij de gekkekoeienziekte is het probleem dat een normaal eiwit een verkeerde vorm aanneemt en dat die verkeerde vorm besmettelijk is. Dat wil zeggen dat zo’n verkeerd gevormd eiwitmolecuul zijn buren dwingt om ook in de fout te gaan.

Het normale eiwit is goed oplosbaar, maar de verkeerd gevouwen versie vormt klonters. Het sneeuwbaleffect dat dan optreedt, zorgt ervoor dat de eiwitophopingen hele organen lamleggen, met name de nieren, de lever en de milt. En dat doet de cheeta uiteindelijk de das om.

Het was lang een raadsel hoe de ziekte van de ene cheeta naar de andere werd overgedragen. De Japanse groep wijst nu naar de uitwerpselen. In de poep van cheeta’s die aan amyloïdose gestorven waren, vonden ze namelijk een verkorte vorm van het besmettelijke eiwit.

Aan beide zijden van de sliert aminozuren waaruit dit eiwit bestaat, was er een stukje afgeknipt, maar dat maakte het niet minder besmettelijk. Integendeel. Wanneer ze er een klein beetje van inspoten bij muizen, kregen die de ziekte ook, zelfs nog iets meer dan soortgenoten die het hele probleemeiwit uit de lever van een cheeta toegediend kregen.

Hoe de dieren elkaars poep binnenkrijgen, is nog niet duidelijk. Het zou via het likken van de vacht kunnen gaan, schrijven de onderzoekers, of anders via beetjes grond die met het eten binnenkomen. Het zou kunnen dat het eiwit, net als de boosdoener van de gekkekoeienziekte, maandenlang in de grond kan ‘overleven’, maar bewezen is dat niet.

Wat kunnen dierenverzorgers doen om het tij voor de cheeta’s te keren? Altijd netjes hun poep opruimen, zou je zeggen, maar dat doen ze al vrij goed. Het aanpakken van andere risicofactoren lijkt meer kansen te bieden. Stress verminderen bijvoorbeeld, omdat stresshormonen de ziekte lijken te verergeren.

Dierentuinen zouden ook gericht kunnen gaan fokken, want eerder dit jaar vond de groep van Higuchi een gen dat in twee versies voorkomt bij de cheeta’s. De ene geeft veel meer kans op AA-amyloïdose dan de andere. Maar dat werpt wel de vraag op wat het behoud van wilde dieren nog voorstelt als er gericht wordt gefokt op eigenschappen die het gemakkelijker maken om ze onder onnatuurlijke omstandigheden te laten leven.

Elmar Veerman, Noorderlicht 

Opnieuw babyboom in Olmense Zoo

 

De babyboom in de Olmense zoo blijft uitbreiden. Onlangs werden er twee caracals of woestijnlynxen geboren. De kittens kregen de namen Jarret en Joni mee. Moeder Silver zorgt ook prima voor haar nieuwe kroost. Voorlopig wordt vader Shadow wel tijdelijk gescheiden van zijn gezinnetje voor de veiligheid.

Leeuwin Jane is bevallen van drie kleintjes. De welpjes Joe, Jess en Joy stellen het goed. Jane heeft ook al wat ervaring als moeder. Ze heeft al verscheidene nesten gehad, zodat de Olmense Zoo alle vertrouwen in haar heeft. Begin deze maand zijn er ook enkele albino slangetjes geboren en een luipaardgekko.

Ook vier kleine oehoe's (een soort uil) kwamen de afgelopen weken uit hun ei. Er waren twee Bengaalse oehoe's bij en twee gewone. Enkele weken geleden zagen drie zeldzame witte tijgerwelpjes en een albino stekelvarken het levenslicht. En in maart werden er drie zeldzame witte leeuwtjes geboren, die intussen een populaire attractie zijn bij de bezoekers.

Het Volk

WETENSWAARDIGHEDEN IN HET KORT

 

- Witte tijgerin Ashley en haar twee prachtige witte welpen waren al even kort buiten te zien in het pinksterweekend in de Olmense Zoo. Ze mochten buiten blijven totdat moeder Asley het te druk vond worden en zelf aangaf weer naar binnen te willen. Wij waren erbij om alvast een paar leuke plaatjes te maken. Ashley is weer een hele goede moeder!

Leeuwin Jane mocht ook al naar buiten met haar drie week oude welpen, maar zij vond het nog te vroeg. Ze ging zelf wel af en toe naar buiten om een frisse neus te scheppen of pa Simba te begroeten, maar van de jongen was helaas nog geen spoor te bekennen.

 

- In Dierenpark Amersfoort zijn de trotse tijgermoeder Kira en haar zoontje Yegor Zov inmiddels de gehele dag te bewonderen in hun buitenverblijf. Kira heeft de rust teruggevonden en brengt Yegor zelfs regelmatig naar het raam toe zodat de bezoekers hem van dichtbij kunnen bewonderen. Yegor is ook al wat zelfstandiger geworden en laat regelmatig blijken als hij het ergens niet mee eens is. Dan zet hij het op een brullen. Kira is zelf nog een speelse poes en daagt Yegor Zov al uit tot een (ren) spelletje. Het kleine ventje loopt al heel wat af; parmantig achter zijn moeder aan. Erg leuk om te zien.      

 

- Lees op http://www.dierennieuws.nl/nw/art/200805/nw65017.htm  het WCM-verslag "dagje dierentuin" over het kattenparadijs "Le Parc Des Félins" in het Franse plaatsje Nesles in Frankrijk. Dit dierenpark is een must voor de (wilde) kattenliefhebbers om te bezoeken!   

- In Burgers' Zoo zijn de drie Sumatraanse tijgerinnen nu ook buiten te bewonderen in het nieuwe "Rimba" gedeelte, wat op woensdag 14 mei jl. officieel geopend werd door Prinses Margriet. We zullen er binnenkort eens gaan kijken en dan zullen we voor jullie een foto van de mooie dames maken.